ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish

Galeria BB rozpoczęła swoją działalność w październiku 1997 roku na ul. Skałecznej 5 na krakowskim Kazimierzu. W 2002 roku galeria przeniosła się w okolice Rynku Głównego,
na ul. Garbarską 24, a od 8 grudnia 2004 roku działa także we Wrocławiu, pod patronatem Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu.

Powstała z inicjatywy Anity Bialic i Grażyny Brylewskiej, Galeria Przedmiotu BB zajęła się promocją i sprzedażą polskiej sztuki użytkowej, dekoracyjnej i designu. Właścicielki galerii, dziennikarka i artystka, zorganizowały "galerię przedmiotu" trochę z przekory wobec fascynacji krakowskiego środowiska grafiką i malarstwem.
Zaprosiły do współpracy artystów tworzących obiekty - z gliny, szkła, papieru, tkaniny, wikliny, metalu... W zdecydowanej większości absolwentów wrocławskiej PWSSP i ASP.

"Przedmiot to konkret. Wypełnia naszą rzeczywistość. I może być dziełem sztuki!" - przekonywały Bialic i Brylewska w kolejnych wystawach. Pokazywały obiekty, które spełniały rozmaite estetyczne kryteria. Wywoływały różne reakcje: akceptację, podziw, ale też sprzeciw, irytację, czasem nawet gniew. 
 
Obecna właścicielka galerii, Anita Bialic, chętnie podejmuje dyskusje z odwiedzającymi galerię. Jej zdaniem ludzi, którzy nie znają się na sztuce, najprościej można nauczyć rozumienia właśnie "sztuki przedmiotu". Wystarczy stworzyć im możliwości obcowania z nią, ułatwić jej zrozumienie...

"Często zdarza się, że goście galerii są krytyczni wobec mojej propozycji, jednak po chwili rozmowy zmieniają swoją opinię. Wystawa zaczyna im się podobać, bo zrozumieli jej przesłanie, otworzyli swój umysł na coś dla nich nieznanego." - podkreśla Anita Bialic.

Z Galerią BB na stałe współpracuje około 80 artystów. Galeria zrealizowała 165 wystawy. Przy organizacji niektórych z nich współpracowała z innymi krakowskimi galeriami, m.in. z Centrum Japońskim Manggha, z Galerią ZPAP, Olimpią; również z galeriami w Polsce
i zagranicą, m.in. z Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi, Consumenart w Norymberdze. Wystawie "Papierowa sfera" z udziałem artystów zagranicznych, patronowała UNESCO.
Projekt "Anioły", z udziałem 30 polskich i 30 duńskich artystów, został pokazany w Muzeum Marienlyst Slot w Helsingør i w Domu Krakowskim w Norymberdze a "Ladies First" w Domu Krakowskim w Norymberdze i w Ludwig Doerfler Galerie, Schillingsfürst. Wystawa "Glass-a-porter", przygotowana na zaproszenie Muzeum Sztuki i Wzornictwa w Kopenhadze przy współpracy z Ambasadą RP w Danii, była pierwszą prezentacją w Danii polskich artystów zajmujących się "sztuką szkła".

Przez 14 lat istnienia, Galeria BB nawiązała liczne kontakty z młodymi, nieznanymi jeszcze artystami. Kupuje ich prace, pomaga w organizowaniu wystaw, dba o ich dostęp do mediów, kontaktuje z innymi galeriami.

Wszystkie wystawy i działania artystyczne, przygotowane przez Galerię BB wywołują duże zainteresowanie odwiedzających galerię oraz mediów.

ostatnia aktualizacja: 21.07.13

 

project