ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish

"Złota rączka Patrycji Dubiel" - Gazeta Wyborcza - 02.11.06

Najnowszą wystawę jednej z najoryginalniejszych wrocławskich artystek Patrycji Dubiel można oglądać w galerii BB na Jatkach.

Pati Dubiel vel Złota Rączka. To nieprzypadkowy pseudonim. Nie widziałam jeszcze równie fantazyjnych kształtów wyczarowanych w szkle. Dubiel - mimo młodego wieku - to już niekwestionowana mistrzyni. W szkle pracuje z wirtuozerską precyzją, rozmachem i zadziwiającą swobodą. Jej prace kipią kolorami, energią i radością tworzenia.

W galerii BB zaprezentowano kilkadziesiąt najnowszych prac artystki: rzeźby, naczynia, formy abstrakcyjne. Wszystkie przyciągają wzrok mnóstwem detali, wśród których są i obrazki malowane na szkle i wtopione w szkło fotografie. - Robiłam je w pośpiechu - przyznaje szczerze Patrycja Dubiel. - Cały czas mam wrażenie, że wielu z nich nie dopieściłam.

Ekspozycja nosi tytuł "Meine liebe Freundin". - To wystawa dedykowana całemu gronu moich koleżanek. I kobietom w ogóle - mówi Dubiel.

Jedna z rzeźb ma twarz Marilyn Monroe. Są również autoportrety autorki, stylizowane na nieco kiczowaty typ kobiecych wizerunków znanych z reklam, billboardów czy wideoklipów.

Osobną grupę eksponatów stanowią niewielkie naczynia, jak flakony czy wysmukłe wazoniki, których ścianki pokrywają obrazy zwierząt: tygrysów, lwów, zebr.

A wśród nich doskonały zestaw do tequili, z motywem meksykańskiego kaktusa. Jak twierdzi Patrycja Dubiel: dobrze sprawuje się w użyciu.

„Meine liebe Freundin” - wystawa szkła artystycznego Partycji Dubiel, galeria BB, ul. Jatki 3-6, czynna do końca grudnia.
Marta Czyż<< powrót
wernisaż