ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish
„Ogród warzywny” – Anna Gawłowska 
21.07.2014 – 13.09.2014 - Galeria BB – ul. Garbarska 24, 31-131 Kraków  
 
Jestem córką ogrodnika. Od dziecka pomagałam sadzić i pielęgnować warzywa. Z zachwytem przyglądałam się, jak z niewielkich sadzonek wyrasta dorodna kapusta, pomidory czy cebula. Zaś maleńkie ziarenka, wysiane do gruntu, zamieniają się w urodziwe marchewki i buraki.

Pamiętam, że stwarzaliśmy warzywom odpowiednie warunki rozwoju: przestrzeń i dobrą glebę. Ale nie mieliśmy już wpływu na ilość opadów i światła słonecznego, ani na temperaturę powietrza. 

Pomidory, marchewki, cebula, czosnek, kabaczki i dynie… Ich  wzrost następował w sposób spontaniczny. Tak naprawdę  to nigdy nie znaliśmy efektu końcowego. Jaką osiągną wielkość? Kształt? Kolor? To była wielka niewiadoma. 
  
Ten magiczny proces wzrastania, dojrzewania i niespodzianki odnajduję dziś w procesie wytwarzania swoich szklanych warzyw. 

Szkło pod wpływem temperatury staje się niezwykle plastyczne. Muszę uchwycić ten właściwy moment i nadać gorącej płynnej masie kształt dyni,  kabaczka, cebuli czy buraka. I, podobnie jak sadząc warzywo, nie znam jego ostatecznego kształtu, tak formując szklaną masę z niecierpliwością czekam na efekt końcowy.   

Jaki on będzie? Zbliżony do mojego wyobrażenia, projektu? A może zaskoczy mnie po raz kolejny? 

Szkło jest materią nieprzewidywalną i muszę cierpliwie za nim podążać. Uwzględniać jego kaprysy… I gdy cierpliwie pochylam się nad otrzymaną formą i pieszczotliwie jej dotykam, wracam myślami do swojego dzieciństwa. Przypominam sobie ten moment, kiedy pomidory stają się czerwone, dojrzałe i gotowe do zerwania. Ich forma, wielkość i smak zawsze stanowiły dla mnie radosne zaskoczenie… 

Pracując w swoim Ogrodzie Warzywnym zamieniam się znowu w małą dziewczynką, która z  wypiekami na twarzy układa na grządce dojrzałe warzywa. Szklane dynie, kabaczki, cebulę, marchewkę, czosnek, czerwone buraki…
 
Anna Gawłowska 
 
Anna Gawłowska - dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2008. Tworzy obiekty ze szkła i unikatową biżuterię. Inspiracji do swoich prac poszukuje na grządkach z warzywami.
 


<< powrót