ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish

„Makrofagi” – Monika Rubaniuk – Galeria BB – Kraków – ul. Garbarska 24 – 10.11.2014 – 10.01.2014 

Monika Rubaniuk od lat „buduje” swoje obiekty z kawałków pociętego szkła sodowego, ostrych fragmentów zbitych luster i „spieczonych” okiennych szyb. 

Szuka inspiracji w naturze. Dowolnie przetwarza kształty obecne w przyrodzie, tworząc oryginalne rzeźby i instalacje przypominające formy biologiczne.

Fascynują ją też struktury, z których zbudowane są żywe organizmy – coraz częściej zagląda w głąb ludzkiej komórki poszukując w niej tematów swoich prac.

– Zainteresowały mnie makrofagi, powstałe z komórek wytwarzanych w szpiku kostnym, nie tyle ze względu na różnorodność ich kształtów, ale ich znaczenie dla ludzkiego organizmu. Ta armia wojowników broni nas przed setkami drobnoustrojów, wychwytując je i  unieszkodliwiając – opowiada o swoim nowym projekcie Rubaniuk.

Bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki… Niejednokrotnie wywołują epidemie groźnych chorób… Po „Epidemii”, prezentowanej w Galerii Szkła i Ceramiki we Wrocławiu oraz w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, makrofagi stały się tematem kolejnej indywidualnej wystawy Moniki Rubaniuk.

Makrofagi opanowały wnętrze Galerii BB w Krakowie budząc podziw dla ogromnej wyobraźni artystki i jej skrupulatnej pracy w konstruowaniu ze szkła delikatnych ludzkich struktur.

 

Monika Rubaniuk

Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) we Wrocławiu w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego, 1996. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, 1995/1996. Studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 1996-2001.

Udział w ponad 10 wystawach indywidualnych i ponad 50 wystawach zbiorowych, w Polsce i zagranicą. << powrót