ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish

"Szklana perfekcja" - Dziennik Polski

Na artystyczno-kulturalną mapę Krakowa powróciła, po paromiesięcznej przerwie, z nowym adresem, Galeria Przedmiotu BB - jedyna w mieście poważnie, na ogólnopolską skalę, zajmująca się designem.

Galeria Anity Bialic i Grażyny Brylewskiej, wcześniej mieszcząca się przy ul. Skałecznej na krakowskim Kazimierzu, przeprowadziła się na ul. Garbarską, gdzie pod numerem 24 zajęła dwa poziomy. Obecnie oba - parter i piwnicę zajmuje inauguracyjna wystawa: Krakowowi przedstawia się Studio Borowski z Dolnego Śląska. Stanisław Borowski i jego synowie - Paweł i Wiktor tworzą w szkle. żaden z nich nie jest absolwentem sławnej ze szkła wrocławskiej ASP ani żadnej innej uczelni plastycznej. Technik obróbki szkła uczyli się w praktyce, a młodsi panowie Borowscy przede wszystkim od ojca, jednego z najlepszych grawerów szkła w Polsce (i nie tylko w Polsce). Wyobraznię cały klan posiada własną. W początkach niedobrze przyjmowani przez środowisko, zawsze z trudem akceptujące zbyt dobrych autodydaktów, wyjechali do Niemiec i zrobili europejską karierę. Dziś rodzinne studio mieści się nieopodal Bolesławca. Pracujący tam mały zespół, przy użyciu starych, ręcznych technik po mistrzowsku realizuje unikatowe prace w szkle, pokrywając poszczególne fragmenty grawerunkiem, piaskując powierzchnie, polerując
albo pokrywając kolorem.

Perfekcyjnie wykonane prace, których estetyka rzeczywiście odbiega od tego, co obecnie
"nosi się" w polskim szkle unikatowym, znajdują się w zbiorach wielu muzeów, a prywatni kolekcjonerzy czekają cierpliwie (w kolejności zapisów) na realizację zamówienia.
Wybór pokazany na inauguracyjnej wystawie w galerii BB obejmuje kolekcję unikatowej galanterii szklanej, obiekty świecące, szklane meble-zwierzęta. Warto zajrzeć do nowej siedziby galerii, obejrzeć to, za czym szaleje Europa, a przede wszystkim podziwiać maesteryjną pracę
w szkle. 
               AN


"Szklana baśń" - Gazeta Wyborcza

Ptaki, czarodzieje i smoki, bajecznie kolorowe i wykonane z niesamowitą precyzją - takie prace opuszczają studio Stanisława Borowskiego niedaleko Bolesławca. Krakowska Galeria BB zainaugurowała działalność w nowej siedzibie pierwszą w Polsce tak dużą wystawą dzieł znanego na świecie twórcy obiektów ze szkla.

W Studio Borowski produkowane seryjnie przyciski do papieru, lampy i naczynia przyjmują fantazyjne formy krasnali, żab i żubrów, ale artysta tworzy też unikatowe szklane obiekty.
Każdy z nich wymaga żmudnej, wieloetapowej pracy - grawerowania, piaskowania, barwienia
i spajania licznych elementów. Niezwykłość prac Stanisława Borowskiego doceniają kolekcjonerzy sztuki i miłośnicy oryginalnych wnętrz na całym świecie - jego szklane obiekty znajdują się w kolekcjach na kilku kontynentach

To pierwsza z cyklu ekspozycji artystów projektantów, jakie zamierza prezentować Galeria BB. Kolejny wernisaż, połączony z otwarciem kawiarni artystycznej - we wrześniu. 
                                                                                                                                           AB

 << powrót