ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish

„Studio Borowski” - Studio Borowski
20.06.02 - 14.08.02
BB Kraków, ul. Garbarska 24
     
Ptaki, smoki, żaby, krasnale... Intrygujące kolorowe stwory ze szkła zamienione w misy, wazony,  karafki, przyciski do papieru. W lichtarze i lampy, meble...

Perfekcyjnie wykonane obiekty ze szkła zachwycają i drażnią jednocześnie. Zachwycają,
bo są odmienne, od tego co dotąd widzieliśmy. Drażnią, bo wymykają się naszym estetycznym przyzwyczajeniom i gustom...

Studio Borowski zostało założone w 1990 roku przez Stanisława Borowskiego, znanego od 25 lat artystę i grawera. Jego prace znajdują się w zbiorach licznych muzeów, galerii i w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

W 1993 roku Studio Borowski przejęli synowie Stanisława, Paweł i Wiktor Borowscy. Poszerzyli propozycje Studia Borowski o swoje projekty: kolekcję oryginalnej szklanej galanterii, kolekcję obiektów świecących, w całości wykonanych ze szkła oraz meble - zwierzęta.

Każdy projekt jest realizowany indywidualnie przez artystów i mały zespół przy użyciu ręcznych technik obróbki „na gorąco” i „na zimno”. Poszczególne fragmenty prac są grawerowane,
piaskowane, cięte, polerowane lub pokrywane kolorem. Po złożeniu tworzą jedną unikatową całość. Niezwykły szklany obiekt poszukiwany zarówno przez kolekcjonerów sztuki, jak i klientów galerii i targów sztuki.


Szklane ozdoby wykonywano już 3000 lat przed narodzinami Chrystusa, w starożytnym Egipcie.
Za czasów rzymskich cesarzy modne stało się posiadanie bogato zdobionych szklanych przedmiotów, zwłaszcza filigranowych, z mozaikowymi, szlifowanymi dekoracjami.
Również w Rzymie wykorzystywano szkło do wykonywania ozdób i imitacji kamieni szlachetnych. Wysoko rozwinięta była sztuka malowania na szkle.

Otrzymywanie szkła i jego artystyczna obróbka były zabiegami trudnymi i kosztownymi,
dlatego posiadanie przedmiotów ze szkła było przejawem luksusu. Dopiero w średniowieczu szkło stało się nieco bardziej dostępne. Centralnym ośrodkiem wyrobu artystycznego szkła stała się Wenecja. Od XV do XVII weneccy „szklarze” zadziwiali cały świat swoim kunsztem tworząc
ze szkła prawdziwe dzieła sztuki. Szczególnie charakterystyczne dla weneckiej sztuki były perfekcyjnie wykonane, bogato zdobione  puchary.

Tradycję sztuki wenecjańskiej kontynuowali artyści holenderscy, upraszczając znacznie formę wykonywanych szklanych obiektów.

W XX wieku całkowicie zmienił się styl „szklanej sztuki”. Pojawiły się nie spotykane dotąd szklane formy, dekoracje. Szkło stało się dla artystów równie popularnym tworzywem jak glina, metal czy tkanina.  
                      (abi)<< powrót