ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish

„Fotografie ojca" - Aleksander Prugar
5.05.09 - 31.05.09, wernisaż: 5.05., wtorek, godz. 19:00
BB Kraków, ul. Garbarska 24
wystawa odbywa się w ramach Festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009" - program OFF


Remonty, zalanie, żarłoczne szczury ze strychu, wilgoć i kurz. 47 lat i 4 przeprowadzki… Ocalało 21 kopert z negatywami z 1962 roku. Reszta bezpowrotnie przepadła. I nie zachowała się żadna odbitka.

Te kilkaset zdjęć na ocalałych negatywach  mój Ojciec zrobił aparatem Werra produkcji zachodnio-niemieckiej, gdy miał  15 lat. Od chwili wykonania nikt ich nie oglądał.

Czuję się zobowiązany do troski o archiwalne zbiory Ojca. Jest w nich też część mnie. Wybierając klisze, starałem się poznać mojego Ojca jako piętnastoletniego chłopaka.  
Jego sposób patrzenia i postrzegania świata…

Fotografiom nadałem formę dyptyków. Bo w ten sposób mogłem lepiej zrozumieć i poznać tamten świat. Dobierałem zdjęcia, aby wzajemnie się uzupełniały i przekazywały maksimum treści.

Ten esencjonalny, kronikarski zapis najbliższego otoczenia mojego Ojca dotyczy tylko jednego roku. Roku 1962, w którym wystrzelono w kosmos pierwszego satelitę telekomunikacyjnego. 

                                                                                                                                             Aleksander Prugar


Aleksander Prugar
Studiuje na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, 2008. Absolwent warsztatów
Eddie Adams, 2008.
Dziennikarz multimedialny,  w swoich reportażach łączy fotografię z dzwiekiem.
Laureat konkursów fotograficznych, m.in.: Grand Press Photo, BZ WBK PressPhoto, Konkursu Fotografii Prasowej, Śląskiej Fotografii Prasowej.

www.aleksanderprugar.com


OPINIE:

 

 << powrót