ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish

„Gry ze szkłem. Wrocław w Krakowie" - „Dziennik Polski” - 21.06.08

Wydział Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu wychował kolejne pokolenia wybitnych projektantów szkła, zdobywających uznanie nie tylko w kraju. Kraków od kilkunastu lat zaprzyjaźnia się
z wrocławskim szkłem za sprawą galerii BB, gdzie Wrocław gości często i w różnych postaciach.

Obecnie galeria BB zaprasza do piwnicy przy ul. Garbarskiej na "Koktajl"; 11 wrocławskich artystów pokazuje szkło unikatowe, tak różne, jak różne są osobowości twórców.

W oknie galerii eksponowany jest wspaniały witraż Beaty Stankiewicz-Szczerbik; szkło warstwowe na złocie, piaskowane, grawerowane, polerowane... Z diametralnie innej wrażliwości (i techniki też) wywodzą się czyste, graficzne witraże Katarzyny Pyki. Agnieszka Leśniak, uczennica Zbigniewa Horbowego, która wrocławski dyplom uzupełniała w Academia di Belle Arti
w Mediolanie, pokazuje szlachetne, geometryczne formy zrealizowane w szkle sodowym zgrzewanym w piecu i szlifowanym. Czernie chłonące światło i gradacje zieleni delikatnie światło przyjmujące i rozpraszające współbudują te piękne szkła.

Monika Rubaniuk, która w galerii BB może czuć się już jak u siebie w domu, tym razem przygotowała obiekt zbudowany ze światła; kawałki lustra dają orgię blasków, trochę tylko tonowaną przez styrodur, zmienną, zaskakującą.

Prace Mariusza Łabińskiego, najstarszego w tym gronie (obecnie kierownik Katedry Szkła ASP we Wrocławiu), to wirtuozerski pokaz możliwości szkła optycznego i konsekwentna prezentacja własnych poglądów na sztukę. "Dla mnie abstrakcyjna forma moich rzeźb to odzwierciedlenie emocji, ich zapis i ich przekaz. W trakcie pracy, jak przed jej rozpoczęciem nie szukam tematów, rozstrzygam tylko kwestie formalne" - określa artysta.

To zaledwie parę przykładów. Artyści szkła prezentujący swoje prace w galerii BB w przeważającej większości zrobili dyplomy w XXI wieku. Techniki obróbki i zdobienia szkła, jakimi się biegle posługują, są dawne i nowe, a przede wszystkim różne. Spotkamy tu metody palnikowe
i hutnicze, spiekanie na gorąco i warsztatową obróbkę na zimno, coraz częściej stosowaną technikę pate de verre i dający piękne efekty fussing.

W galerii BB, w Krakowie, przy ul. Garbarskiej, mamy obecnie okazję oglądać wyjątkowo piękne gry ze szkłem, wsparte bardzo rzetelnym warsztatem.
                                                                                                (AN)<< powrót