ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish

"Anioły" - Wystawa zbiorowa
18.11.06 - 3.01.07
Muzeum Marienlyst Slot w Helsingør, Dania  
 
www.thedoggiegallery.com
www.../../anioly
 
Wystawę zorganizowała Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze, Muzeum Marienlyst Slot w Helsingør oraz Galeria BB. W wystawie udział wzięli:

Peter Abelin 
Łukasz Banach 
Martin Bigum 
Anna Brudzińska 
Gert Brask
Per Cederholm
Michał Chabielski 
Małgorzata Dajewska 
Doggie 
Patrycja Dubiel
Marek Firek  
Marek Gajewski
Anna Gałuszka
Ulrikke Gercke
Søren Hagen 
Dąbrówka Ida Huk 
Lenie Tolstrup Jarnov 
Antonina Joszczuk
Katarzyna Karbownik
Pontus Kjerman
Thomas Kluge
Krzysztof Kłapkowski
Engelien Kooij
Aleksander Kosmala 
Małgorzata Korenkiewicz 
Arkadiusz Kozak
J.Kubicki, B.Hervy
Magdalena Kucharska
Janusz Kucharski
Louise Lagoni
Robert Llimós 
Julita Malinowska 
Aurelia Mandziuk
Håkan Nyström
Bjørn Nørgaard
Knud Odde 
Kazimierz Pawlak 
Iza Rostworowska    
Monika Rubaniuk
Josef Salamon
Kirsten Simonsen
Niels Erik Skovballe
Paul Smulders
Stanisław Sobota
Beata Mak-Sobota     
Grzegorz Staniszewski
Pernille Struer
Steffen Tast 
Monika Tarasin 
Artur Trojanowski
Viola Tycz
Małgorzata ET-BER Warlikowska
Maria Wojtiuk


Anioł. Àngelos. Posłaniec.

Wyraz ten przeniknął do polszczyzny z języka czeskiego. Pierwotnie pochodził od greckiego słowa αγγελος – ángelos – czyli „posłaniec".

Istota niebiańska, o której istnieniu niejednokrotnie wspomina Pismo Święte,  to wychwalający boską chwałę wykonawca Jego rozkazów, ale także i towarzysz człowieka. Władający mieczem wojownik Pański, zwiastun dobrej nowiny, zesłany przez Boga do obrony człowieka przed przeciwnościami losu, a także przed czyhającym na niego złem prowadzącym do grzechu.

Trony, Panowania, Moce, Potęgi, Księstwa, Archaniołowie, Aniołowie… Wersety Pisma Świętego, a także traktaty ojców kościoła określiły dokładną naturę tych bezcielesnych istot, ich hierarchię
i pełnione funkcje. „Mit” o ich istnieniu szybko przerodził się kościelny dogmat i do dziś jest prawdą wiary.

Te istoty bezcielesne, byty duchowe, były równocześnie postrzegane jako „obraz na wzór
i podobieństwo człowieka.” Ich wizerunki zmieniały się, tak jak zmieniał się sposób przedstawienia człowieka. Płaskie, eteryczne i malowane złotem w średniowieczu, nabierały realnych kształtów w renesansie. Mocno zmysłowe w baroku zamieniały się w tajemnicze, nierealne istoty w okresie romantyzmu… Współczesne obrazy nadal kontynuują tradycję przedstawiania aniołów, jednak nie obowiązują już żądne ścisłe kanony.

Malarstwo oraz rzeźba religijna traktowała anioły przeważnie zgodnie z ich funkcją posłańca, wojownika, czy stróża. W sztuce świeckiej motyw ten nabrał szczególnego znaczenia na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to w ludziach odrodziła się potrzeba mistycyzmu, nasycenia życia religijną bądź mitologiczną symboliką. Anioł był przede wszystkim łącznikiem między światem ludzkim
i zaświatami. Symbolizował również śmierć - jej wizerunek przerodził się z obrazu ludzkiego szkieletu w bardziej estetyczny i romantyczny obraz skrzydlatej istoty.

W sztuce polskiej anioł stał się wiernym towarzyszem walczących powstańców -  poległych zabierał z pola walki. Jego postać wykorzystywana była także jako symbol Ojczyzny - skrzydlatej kobiety zakutej w kajdany. Polska martyrologia nasiąknięta była duchem mesjanizmu. Bo któż jak nie Anioł – wojownik boży, poprowadzić miał Naród do zwycięstwa i zbawienia świata?

Anioł zawsze był i będzie bliższy człowiekowi niż sam Bóg. To przecież On na rozkaz Boga zbliżal się bezpośrednio do człowieka i mu towarzyszył. Szybko więc zajął miejsce domowego bóstwa opiekuńczego, do którego ludzie od dziecka wznosili swe modły o opiekę: Aniele Boży, stróżu mój, ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie, w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy. Strzeż duszy i ciała mego, i zaprowadź mnie do żywota wiecznego. Amen.
                                                                                                                                         Dorota Ćwik<< powrót
wernisaż