ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish
"LINIA" - Alicja Podgórska-Birkner, Jerzy Zajączkowski
18 marzec - 27 kwietnia 2006
wernisaż 18 marzec - godz. 18.00


Alicja Podgórska-Birkner

Studia pedagogiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, 1979-83. Studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 1983-88.
Dyplom z projektowania ceramiki przemysłowej i rzeźby ceramicznej u prof. Krystyny Cybińskiej. Od 1988 roku mieszka i tworzy w Monachium.

Nieustannie poszukuję nowych form. Dążę do harmonii i perfekcji.
Bo dobra rzeźba powinna nas poruszyć , wyciszyć i uziemić...

Jesteśmy ciągle bombardowani brzydotą i chaosem. A przecież przedmioty codziennego użytku, chociażby filiżanka czy talerz, powinny nas estetycznie uwrażliwiać i edukować.
Dlatego tak ważne jest dla mnie projektowanie dla przemysłu. Projektowanie po to, by rzeźba mogła cieszyć nasze zmysły codziennie. Żeby rzeźbiarskie myślenie w projektowaniu stało się tak oczywiste, jak fakt, że codziennie jemy i pijemy. Żeby nieustannie wzbogacało naszą codzienność.

Nieprawda, że wszystko już było. Dlatego unikat nie przestał być dla mnie ważny. Przecież tyle jeszcze można odkryć...


Jerzy Zajączkowski

Dyplom na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ASP we Wrocławiu w pracowni prof. Alojzego Gryta, 1997. Od 2002 r. studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Monachium w pracowni prof. Sean Scully.

Suprematyzm, konstruktywizm, pointylizm, abstrakcjonizm ekspresyjny...
Mieszanki stylów i kultur w dzisiejszym świecie stwarzają artyście nowe możliwości...

W swoim malarstwie powtarzam i odtwarzam, maluję kropki i kreski, wypełniam powierzchnię ... I coraz częściej dochodzę do wniosku, że pozostał mi tylko pastisz...

Nie wiem czy jestem "malarzem" koloru czy też formy albo struktury. Moje prace to próba abstrakcyjnej odpowiedzi na codzienne sytuacje. Bo dobry obraz to taki, który na dłużej zostaje w pamięci, bo w nim znajduje się wszystko...