ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish
JAJO-JO!!!
Galeria BB. ul. Garbarska 24, Kraków,
31 marzec - 1 maj 2004
wystawa zbiorowa, kurator wystawy: Artur Grabowski

Wystawa "JAJO - JO !!!". jest żartem, kpiną z naszych przywar, artystyczną metaforą polskiej zgrzebnej rzeczywistości.
Kuratorem wystawy jest Artur Grabowski, przedstawiciel młodego pokolenia sztuki performance. Jest więc performance, wideo, instalacja, malarstwo, komiks, formy nieprzewidywalne, żywność modyfikowana artystycznie...
Także "JAJA" współpracujących z galerią artystów.
                                            Anita Bialic


Jajo - zwykłe, białe, w kruchej skorupce, powszechnie uważane za symbol zalążka, z którego powstał świat.
Narodziny świata z jaja były tematem wielu mitów:... "któregoś dnia noc o czarnych skrzydłach miotana wiatrem zniosła jajo, z którego wykluł się Eros, zaś z wnętrza jaja powstała ziemia a ze skorupki niebo..."
Z jaja wykluło się też wielu bohaterów: legendarny Król Korei, Dioskurowie Kastor i Polluks (z jaja złożonego przez Ledę, którą zapłodnił Zeus, przybrawszy postać łabędzia) ...
Drzemiąca w jaju siła powstającego życia symbolizowała energię życiową i płodność. Jajami posługiwano się w praktykach znachorskich, - jako krzepiący pokarm podawano je zmarłym na ostatnią drogę w zaświaty. Także Słońce i Księżyc uważano często za złote lub srebrne jaja niebiańskie.
W świecie chrześcijańskim porównywano powstanie z grobu z wykluwaniem się pisklęcia ze skorupki, a biały kolor oznaczał czystość i doskonałość.
W alchemii jajo filozoficzne jest symbolem pramaterii, z której wykluł się kamień filozoficzny, żółtko jaj stanowi zapowiedź upragnionego złota.
Jaja pojawiają się też w wielu obrzędach. W czasach pogańskich symbolizowały budzącą się do życia płodną przyrodę. W chrześcijaństwie zostały powiązane z symboliką zmartwychwstania. W folklorze austriackim, zakopane w Wielki Czwartek jajo odpustowe, zapewnia ochronę przed nieszczęściem - należy je przerzucić ponad dachem domu i zakopać w miejscu upadku, aby chronić dom przed uderzeniem pioruna

"Jaja" odgrywają olbrzymią rolę w młodzieżowym slangu. "Ale jaja", "jaja odchodzą jak berety" albo przybierają formę "jaj jak balony" jeśli "jajcarz" bądź jak kto woli "jajcorz" rozbawi nas do łez. Jednak "jajcorz" albo "jajcara" czasami się "jaji"- martwi bo nie zawsze jest "jajowo"- wspaniale i wtedy zwykle nerwowo sięga po "jajki" - papierosy... Często jesteśmy "robieni w jajo", trafiamy na towarzystwo " bez jaj" albo " jeszcze gorzej " na "jajogłowych" , pocieszamy się, że nasze dziecko choć "jajko mądrzejsze od kury a i tak na patelni wyląduje"
opr. Artur Grabowski

zaczerpnięte: "Słownik symboli", "Słownik żargonów młodzieżowych"

Lista uczestników:
Paweł Chlebek, CYNIX, Marek Firek, Joanna Howańska, IREIPLUTSYN, Marta Janiszewska, Pawel Jarodzki, Katarzyna Karbownik - Urbańska, Arkadiusz Kozak, Aleksandra Kubiak, Józek Kurosawa, Olga Lewicka, Małgorzata Markiewicz, Krzysztof Mazur, MITUNI & SISURO, Laura Pawela, Tomasz Rodziewicz, Monika Rubaniuk, Agnieszka Samocka, Paweł Szewczyk, SUKA OFF, Marcin Soja, Grzegorz Sztwiertnia, Viola Tycz, Krzysztof Wałaszek, WUNDERTEAM, Paweł Żołyński.