ABBBartyściwystawywarsztatyo nasforumbibliotekakontaktenglish
Jajo w galerii

Pod aktualnym (święta blisko) hasłem "Jajo-Jo!!!" zgromadziło się w galerii BB, przy Garbarskiej 24, tyluż (24) przedstawicieli jeszcze młodego i całkiem młodego pokolenia performerów, przedstawicieli sztuki wideo i instalacji z: Wrocławia, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry i Będzina.

Wystawa, otwarta wczoraj z czynnym udziałem (akcja, performance) artystów, pokazuje komiksy, instalacje i wideoinstalacje, obiekty, rysunki, rzeŸby, formy przestrzenne i formy nieprzewidywalne. Zespala to wszystko owalny motyw jajka, pojawiajšcy się w zasadzie we wszystkich pokazanych formach, choć traktowany z gruntu różnie - od metafory po całkowitą dosłowność. Jest inspirujšcy zespół obiektów w formie T-shirtów z "jajecznym" motywem zdobniczym, jest jajko lewitujące, nie obeszło się bez prapoczątku jajka, czyli kury (na obrazie), są jaja ze szkła, ceramiki, drutu, kamienia.

W "jajcarskim" gronie nie brak twórców znanych z wystaw również w krakowskich galeriach; z Wrocławia przyjechał m.in. Paweł Jarodzki, w krakowskiej grupie są m.in.: Grzegorz Sztwiertnia, Marek Firek, CYNIX, czyli Artur Grabowski i Mariusz Front. Wystawa (a przynajmniej jej materialna część) pozostanie w galerii BB przy Garbarskiej przez miesiąc - do l maja, co w żaden sposób nie jest aluzją.

Gazeta Wyborcza (AŃ)
01.04.2004